دردفاع ازحقوق انسانی دیکتاتورلیبی

نگاهی دیگر به قتل قذافی
اولین ویدیوهای که بعد ازدستگیری معمرقذافی درسایت های انترنتی به نشررسیده نشان می دهد که رهبر لیبی درزمان دستگیری زنده بوده ولی بعدا به قتل رسیده است.
شورای انتقالی لیبی اعدام و قتل دیکتاتور لیبی را نپذیرفته و قتل او را نتیجه درگیری طرفداران قذافی که کوشش می کردند اورا ازچنگ مخالفان نجات دهند دانسته است.
اما گزارش های اولیه وویدیو های انتشاریافته که توسط تلفن های موبایل گرفته شده خلاف این مدعارا ثابت می کند. دراولین گزارشی که توسط بی بی سی به نشررسید، یکی ازفرماندهان مخالف قذافی اقرارمی کند که با وجود اینکه رهبر لیبی ازانها خواسته است که به اوتیراندازی نکنند با ان هم به او شلیک کرده اند.
تمام سایت های خبری ازشادی و جشن تعدادی ازمردم لیبی در پی قتل واعدام معمرقدافی خبرمی دهند اماتاهنوزهیچ ارگان حقوقی به خاطرنقض حقوق بشر واعدام یک اسیرجنگی ولو ان اسیرجنگی معمرقذافی باشد اعتراض نکرده است. دیکتاتورلیبی ازمنظرحقوق بشر بعد ازدستگیری به عنوان یک اسیرجنگی تلقی می شد ونظر به کنوانسیون ژنوباید توسط یک دادگاه با صلاحیت محاکمه و محکوم می شد.
مجازات اعدام یک عمل زشتی است ومهم نیست انسانی که اعدام می شود معمر قذافی باشد یا اقای اوبا ما که جایزه صلح نوبل را گرفته و نتیجه اعدام یک چیزاست .هرانسانی حق حیات را دارد و بدون محاکمه عادلانه نباید محکوم شود.
شعارهای اولیه مخالفان قذافی تا هنوز دردیوارهای شهرهای بنغازی خشک نشده اند. آنها در آن زمان آزادی و دمکراسی و حقوق بشر و فرصت های شغلی بهتر و تقسیم عادلانه ثروت می خواستند و کشورهای اروپایی و امریکا هم به نام دفاع از حقوق شهروندان لیبیایی وارد آن کشور شدند. اما آن طور که معلوم می شود درطی این چندهفته گذشته خوداین معترضان به ناقضین حقوق بشردرکشورخود تبدیل شده اند. این مشکل بزرگ اکثر انقلاب ها درجهان است و بدون شک اگر معترضین لیبی به همین روش ادامه دهند اینده سیاهی درانتظار ان کشور است.
آنهای که شعار دفاع از حقوق بشر را سر می دهند و جنایات قذافی را محکوم می کنند باید نقض حقوق انسانی حتی، انسان های چون معمر قذافی و حتی بن لادن را نیزمحکوم نمایند و تنها ان زمان است که ما به راستی به حقوق بشر احترام قایل استیم.
اگرمردم لیبیا درمقابل اعدام بیرحمانه قذافی سکوت نمایند ،فردا نوبت کسانی خواهد رسید که از قذافی حمایت می کردند و این شیوه جنایت به همین شکل ادامه خواهد داشت و فرهنگ خشونت که بدبختانه جا افتاده دراکثر کشورهای اسیایی وافریقایی است جا افتاده ترخواهد شد وانگاه است که قذافی های زیادی ازبسترهمین فرهنگ برخواهد خواست که بازهم انقلاب های خونینی را طلب می کند.
نظامی که ازهمان آغازمخالفین اش را بدون محاکمه عادلانه به قتل می رساند سرنوشت اش در بهترین حالت روسیه زمان استالین و ایران کنونی خواهد بود و دربدترین حالت امارت طالبان را جانشین قذافی خواهند کرد که در آن دمکراسی و آزادی و حقوق بشر قربانیان اولیه آن نظام خواهد بود.
اگر مردم لیبیا به جای اعدام وحشیانه قذافی او را محاکمه می کردند این کشور می توانست نمونه خوبی برای دیگر کشورهای عربی گردد وقدم بزرگی در راه رسیدن به حقوق بشرودمکراسی وآزادی بر دارد و اگر چند مشکلات زیادی در این راه وجود داشت اما انگاه می توانستیم اعتراض مردم لیبی را یک انقلاب موفق بنامیم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: